Daži nozīmīgi fakti no airēšanas vēstures
15.09.2017
Nesen no Latvijā pazīstamā, Amerikā dzīvojošā ārsta Kristapa Keggi, kura vārds nav svešs arī Latvijas airētājiem, saņēmu priecīgu ziņu: viņa meitas Māras Keggi Ford vārds uz ASV zelta astotnieka, gaidāmajā Pasaules čempionātā septembra beigās Sarasotā, Floridā, nesīs to pretīm jaunām uzvarām. Tas ir ne tikai Mārai parādītais gods, bet arī viņas visai plašajai ģimenei, kura viņai bijusi liels palīgs un balsts. Māra ir bijusī ASV spēcīgā astotnieka vadairētāja, daudzu pasaules čempionātu medaļu ieguvēja astoņdesmitajos gados. Pēdējais starts Mārai bija Olimpiskjās spēlēs Seulā 1988. gadā, kur tāpat kā mūsu Sarmīte Stone startēja A finālā divniekā, bet līdz medaļām netika.
Foto no Latvijas Sporta muzeja arhīva.
Māra aktīvi darbojas un strādā ASV airēšanas labā no brīža, kad atstāja lielo sportu. 1996. gada Olimpiskajās spēlēs Atlantā, viņa bija akadēmiskās airēšanas sacensību direktore. Tā kā Māras specialitāte ir sporta vadība, finansu iegūšana un pārvaldība, Māra aktīvi jau daudzus gadus darbojas Amerikas Airēšanas federācijā, nodarbojoties ar finansu piesaistīšanu.
Ja ieskatāmies airēšanas vēsturē, vēlos ieskicēt dažas ainiņas no pagājušiem laikiem, lai parādītu, cik liela nozīme sportam ir atsevišķu cilvēku, komandu un valstu sadarbībā, kā arī ilglaicīgas draudzības veidošanā. Ir 1986. gads. Esam Maskavas Krilatskas airēšanas kanālā, kur notiek Labas gribas spēles (Good Will Games). Esmu nozīmēta par Kontroles komisijas vadītāju un Juris Tiknuss (kura vairs nav mūsu vidū) tiesnešu komandā, abi esam Starptautiskās kategorijas tiesneši. Kad esam pārbaudījuši un aizvadījuši uz startu astotniekus, tajā skaitā arī ASV astotnieku, kur Māra, kuru vēl nepazīstam, ir vadairētāja, ar Juri priecīgi nopūšamies par padarīto un pārrunājam sacensību gaitu. Nemanot, turpat uz plosta, mums pienācis klāt elegants kungs iesirmiem matiem un mūs uzrunā: Sveiki, tautieši, īpaši uzsvetot t burtu, no kura saprotam, ka viņš nav no Latvijas. Šis kungs mums pasniedz vizītkarti un drīz uzzinām, ka ārsts Kristaps Keggi ir ortopēdijas profesors Jēlas medicīnas skolā. Pagaidām, kaut gan lielais Atmodas laika ir sācies, viņš vēl baidoties braukt uz Latviju sava vectēva Luda Bērziņas dēļ, kurš, būdams jūrmalnieks, ir bijis ievērojams kultūras darbinieks, dzejnieks un mācītājs. Stāstījām par to, ka Latvijā ir ievērojams ārts Dr. Viktors Kalnbērzs, kas vada Traumatoloģijas zinātnisko slimnīcu, ar kuru būtu interesanti sadarboties. Atbraucot mājās, devos pie profesora Kalnbērza un sākās ilgstoša abu, toreiz jau pasaulē pazīstamo, ārstu sadarbība, kā rezultātā Latvijā ir izveidojusies jauna, pasaules līmeņa ārstu paaudze, pateicoties Dr. Kristapa Keggi apbrīnojamam dāsnumam zināšanu nodošanā un taustāmu lietu gūžu protēžu dāvināšanā sākuma periodā.
Šī gada 25. septembrī mūsu Valsts Prezidents pasniegs Dr. Kristapam Keggi apbalvojumu par viņa lielo ieguldījumu Latvijas medicīnas labā. Lai izturētu garās operāciju stundas Dr. Kristaps Keggi fizisko formu uzturēja regulāri airējot, ko darīja arī savu vizīšu laikā Latvijā un pēc viņa iniciatīvas īstenojās arī ASV airētāju - veterānu tikšanās kā Latvijā, tā arī Amerikā.
Airētāji, īpaši jau tā airētāju paaudze, kura pazīst Kristapu, kā mēs viņu dēvējam, starp viņiem arī Dr. Konstantīns Kalnbērzs, var būt gandarīti, ka airēšana, Dr. Kristapa Keggi meita Māra un mūsu tikšanās uz plosta Maskavas Krilatskas kanālā, atveda viņu atpakaļ uz Latviju jau astoņdesmito gadu beigās.
Rakstu sagatavoja Daina Šveica.
Atpakaļ