LAF ārkārtas biedru kopsapulce
17.10.2016
20.oktobrī , Jūrmalā ,plkst.17:00,Jaunā ielā 66 notiks LAF ārkārtas kopsapulce, uz kuru tiek laipni aicināti visi interesenti.
Zemāk lūdzam iepazīties ar LAF vadības sagatavotu atskaiti.
PĀRSKATS PAR ATSKAITES PERIODU (2013-2016) LAF 2016. gada ārkārtas pilnsapulcei
Esam sporta veida federācija, kuras augstākā organizācija ir nevalstiska starptautiska organizācija FISA Pasaules Akadēmiskās airēšanas federācija.
Latvijas Airēšanas federācijas (LAF) darbību nosaka LR likumdošana attiecībā uz nevalstiskajām organizacijām (NVO), kas savukārt balstās uz demokrātijas principu ievērošanu un sporta federācijām/asociācijām tas nozīmē dažādu komisiju izveidi un to sadarbību, jo komisiju izvirzītie priekšlikumi LAF valdei var uzlabot federācijas darbu kopumā, tās uzdevumu un mērķu īstenošanu.
Mūsu sporta veida pasaules vadošā organizācija FISA savu darbību balsta tieši uz tās komisiju darbību, to sadarbību un idejām jaunu attīstības formu meklēšanā.
2013. gada LAF marta mēneša pilnsapulcē par LAF prezidentu tika ievēlēts Arnolds Laksa un par ģenerālsekretāri Marita Šteinberga. Izrādījās, ka Arnolds Laksa pārņēma federāciju bez paraksta tiesībām, jo LR Uzņēmumu reģistrs neatzina tās valdes leģimitāti, kā rezultātā bija jāsasauc ārpuskārtas pilnsapulce, kurā par viceprezidenti ievēlēja Dainu Šveicu. Arnoldam Laksam bija arī jāveido LAF atbilstoši NVO likumam, jo 22 gadus kopš Latvijas neatkarības atgūšanas federācijas ikdienas darbu ilgstoši noteica divi pāri valsts apmaksātu airēšanas nozares darbinieku: divi airēšanas sporta skolu direktori ar saviem tuvākajiem palīgiem, vienlaicīgi darba kolēģiem, bija iedibinājuši noteiktu kārtību, kurā nebija vietas komisijām un galvenais, nebija notikusi pilsoniskās sabiedrības bijušo airētāju un airēšanas sporta atbalstītāju iesaistīšana tās darbībā, līdz ar to LAF valdi vairākumā pārstāvēja un līdz šim pārstāv aktīvie treneri. Tas nenozīmē, ka treneris nevar pārstāvēt savu organizāciju LAF valdē, bet tomēr treneru galvenais uzdevums ir ikdienas darbs ar jaunatni un bez tam treneri var dot daudz lielāku ieguldījumu darbojoties LAF Treneru komisijā, kur ar savu aktīvu un radošu darbību var ietekmēt airēšanas attīstību, piemēram, plānot sacensību programmu, sacensību sezonālo kalendāru, izlases komandu veidošanas principus un izvirzīt daudz noderīgu iniciatīvu.
Atzīmēsim tikai galvenos veiktos darbus un secinājumus:
Ir nodibinātas 6 komisijas: tiesnešu, treneru, sacensību organizācijas, inventāra, veterānu un sportistu. Jāatzīmē, ka pirmās trīs augstākminētās komisijas ir tās, kuras nodrošina federācijas organizēto sacensību norisi. Tomēr jāsecina, ka komisiju darbībā ir trūkumi, tās varētu būt ar dažādiem priekšlikumiem daudz aktīvākas un dot lielāku pienesumu LAF.
Aktīvākā un veiksmīgākā bijusi Tiesnešu komisija, kura spējusi iesaistīt ievērojamu skaitu bijušo airētāju sacensību tiesāšanā. Apkopoti un 2015.gadā izdoti Pamatnoteikumi Airēšanas sacensību tiesāšanai Latvijā, kas satur LAF Tiesnešu komisijas nolikumu, izpildreglamentu ar galvenajiem sacensību pamatprincipiem, uzdevumiem un prasībām, balstoties uz FISA noteikumiem, pārnesot tos uz Latvijas apstākļiem, kā arī draudzīgs atgādinājums airētājiem un treneriem par to Kas sportistam ir jāzina pirms došanās uz startu.
Tiesnešu komisija ir izveidojusi divas airēšanas tiesnešu kategorijas: - Nacionālās kategorijas tiesnesis, lai LAF Latvijas tiesnesi varētu virzīt uz starptautiskās kategorijas procedūru kārtošanu FISA, un - Airēšanas tiesnesis. Saņemot ieteikumus un izmantojot Lietuvas Airēšanas federācijas pieredzi, abām tiesnešu kategorijām ir izgatavotas un piešķirtas tiesnešu apliecības un nozīmes.
Šajā darbības pārskatā negribējām minēt noteiktus cilvēkus un viņu ieguldījumus, bet ir jāatzīmē, ka bijušais airētājs vairākkārtējs Pasaules junioru un Pasaules U-23 medaļnieks (2000-šo gadu sākumā), Kaspars Miķelsons, pieliekot profesionālās zināšanas un attiecīgos FISA kritērijus, sadarbībā ar mūsu otru profesionāli Edgaru Gramstu, ir izstrādājis elektronisku sacensību rezultātu apkopošanas operatīvu programmu, kura jau izturējusi pirmos testus un to jāturpina pilnveidot. Ar uzdevumiem, sadarbojoties ar Tiesnešu komisiju, ir tikusi galā arī Sacensību organizācijas komisija.
LAF nozīmīgākajai -Treneru komisijai, kurai jāveic sezonas sacensību analīze, jādod priekšlikumi LAF valdei un vadībai par sacensību programmu un tās iespējamām izmaiņām, par komandu komplektēšanu, par nepieciešamām izglītības semināru tēmām un citām airēšanas attīstības tendencēm. Treneru komisija uzsāka darbību,bet to drīz pārtrauca. Ar nožēlu jākonstatē, ka ne tikai Treneru komisijai, bet arī Latvijas nelielajai treneru grupai nav līdera, nav saskaņas, nav sadarboties vēlmes, valda savstarpēja neuzticēšanās, kas, diemžēl tiek novadīta uz audzēkņu prātiem. Līdz ar to nav stratēģiska redzējuma attīstībai, iztrūkst jaunu treniņa metožu apgūšana, pieredzes apmaiņa un principi komandu potenciāla prognozēm. Airēšanas federācijai var nolaisties ideāls prezidents kaut vai no kosmosa, bet kamēr treneri neatradīs kopēju un draudzīgu valodu, tiks kavēta airēšanas attīstība, īpaši, augstu rezultātu sasniegšanai, kas svarīgi ne tikai Latvijas vārda nešanai starptautiskajā airēšanas pasaulē, bet arī finansiālā stāvokļa uzlabošanai;
Izveidota nepieciešamākā atribūtika, kas raksturo piederību airēšanas federācijai: LAF karogs, LAF nozīmīte, LAF diplomi un citi.
Jau pāris gadu sacensību laikā blakus Latvijas un Jūrmalas karogam plīvo arī Latvijas Airēšanas Federācijas karogs, kurš tika uzdāvināts arī Jelgavas un Daugavpils radnieciskām organizācijām un LAF nozīmīti saņēmuši visi tās biedri, un ir iedibināta Latvijas Republikas čempionāta svinīga atklāšana ar karogu iznešanu un Latvijas himnas atskaņošanu;
Uzsākts noteikts darbs izglītības programmu virzienā:
notikuši trīs sacensību tiesnešu semināri, viens no tiem starptautisks, kuru vadīja FISA Starptutiskās kategorijas tiesnesis no Lietuvas Edmunds Daukants, RIO Olimpisko spēļu tiesnesis, un divi treneru semināri, viens no tiem starptautisks, kuru vadīja Maskavas Olimpisko spēļu sudraba medaļas laureāts pāru četriniekā Valērijs Kļešņovs, tagad Anglijas pilsonis, airēšanas pasaulē pazīstamais biometrisko pētījumu zinātniskais vadītājs, pie kura savus biometriskos rādījumus vēlas pārbaudīt un izvērtēt pasaules labākie airētāji un komandas. Iespēja atkārtotiem testiem rudenī un pavasarī tika dota arī 2014. gadā izveidotajam trenera Pētera Neija pāru divniekam, Dairim Adamaitim,Gintam Zundem un Elzai Gulbei, kā arī SASS airētājiem Annai Karasai un Titam Ralfam Verpakovskim.
Uzsākta LAF sadarbība ar FISA Augstas klases sasniegumu komisiju un Attīstības programmu direktoru, pieredzējušo un airēšanas pasaulē respektēto Tūru Nilsenu, kā rezultātā divas Latvijas airētājas Kristīne Putniņa un Olga Svirska 2015.gada maijā piedalījās starptautiskajā, FISA organizētajā, treniņu nometnē Slovēnijā, skaistajā Bledas ezerā, kur abas varēja pārbaudīt savus spēkus testos un izmantot iespēju piedalīties FISA Pasaules kausa I. posmā.
LAF vadība, kopā ar Tūru Nilsenu un itāļu treneri Džuzepi De Kapua, pēc Olimpiskās kvalifikācijas regates Lucernā, analizējot sagatvošanās periodu un rezultātus, kurā mūsu vadošie airētāji trenējās pie itāļu trenera, ieteica Dairim Adamaitim apgūt trenera specialitāti.
Ņemot vērā to, ka Dairis Adamaitis ir nolēmis apgūt airēšanas trenera specialitāti un ir saņēmis atzinīgu vērtējumu no Tūra Nilsena par Ginta Zundes sagatavošanas periodu Pasaules U-23 čempionātam, kā arī labām angļu valodas zināšanām, Dairis ir uzsācis FISA trenera 1.līmeņa kvalifikācijas apmācību kursu un turpinās mācības 2017. gadā, lai iegūtu arī FISA 2. līmeņa kvalifikācijas sertifikātu un ir iestājies Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā.
Pirmais mēģinājums un uzdrošināšanās piedalīties SOK Solidaritātes fonda programmas finansu līdzekļu iegūšanā , kas tika veiksmīgi realizēts ar LOK atbalstu. Šādās programmās obligāti jābūt iesaistītām Nacionālajām Olimpiskajām komitejām, Starptautiskajai federācijai FISA, kurai jāsniedz atbalsta ieteikums un Nacionālajai federācijai LAF.
Veiksmīga projekta izstrādes rezultātā SOK Solidaritātes fonds piešķīra 12000 USD, kā rezultātā 7 Latvijas pārstāvji: 2 treneres un 5 sportisti piedalījās 3 nedēļu garā FISA nometnē Spānijā, Seviļā šī gada februārī. Trim mūsu Olimpiskās kvalifikācijas kandidātiem, junioru meiteņu divniekam - MSĢ audzēknēm un divām MSĢ trenerēm kbija iespēja trenēties uz ūdens, piedalīties semināros un veikt testēšanas procedūras, tādas kā VO2 max noteikšana un citas. Ieguvēji bija visi: treniņi uz ūdens, kad Latvijā Lielupi klāj ledus un jaunu zināšanu iegūšana trenerēm, kas tās tālāk saviem kolēģiem nodeva treneru seminārā Latvijā š.g. aprīļa mēnesī.
Minētās SOK Solidaritātes programmas tapšanas gaitā radās ideja par ārzemju trenera-konsultanta piesaisti, kas izvērtās par Latvijā airēšanas sportā vēl nebijušu un nepierastu notikumu, kad pusgadu 3 mūsu vadošie airētāji trenējās airēšanas pasaulē atzīta itāļu trenera Džuzepes Dekapua vadībā. Tomēr pusgads izrādījās par īsu, lai kvalificētos RIO, jo galvenā atlase uz RIO bija iepriekšējā gada Pasaules čempionāts. Tomēr, droši var apgalvot, ka šīs sadarbības rezultātā uz Latviju atceļoja pirmā sudraba kaluma medaļa pieaugušo kategorijā pēc Latvijas neatkarības atgūšanas ,un to sīvā un mērķtiecīgā cīņā ar laika apstākļiem un cienījamām Olimpisko spēļu un Pasaules čempionātu medaļu īpašniecēm,Eiropas čempionātā izcīnīja Elza Gulbe. Ir pārliecība, ka šī sadarbība , kuru lielā mērā nodrošināja LAF prezidenta Arnolda Laksas personīgais finansiālais ieguldījums, ir devusi mūsu sportistiem ieskatu un secinājumus par to, kādas slodzes, metodes, regulāra tehnikas analīze, disciplīna un citas nozīmīgas lietas tiek praktizētas pasaulē;
Iedibināta LAF sadarbība ar pasaules airēšanas laivu galveno konstruktoru Klaus Filteru, viņa izveidoto laivu ražotāju - Wintech firmas sacensību laivu menedžeri Teriju ONeilu, kas 30 gadus bijis Anglijas galvenais treneris. Rezultātā Wintech firma lietošanā Latvijā sportistiem ir nodevusi 6 augstāko tehnoloģiju Wintech īpašuma sacensību laivas, kuras veiksmīgi ir izmantojuši mūsu airētāji 2016.gada sacensībās;
Izveidojusies konstruktīva sadarbība ar LOK, LOV un LSFP. Latvijas Olimpiskā komiteja un tās ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers, LOV direktors Einārs Fogelis sarunu rezultātā ar LAF vadību, ir parādījuši sapratni un viņu vadītās organizācijas finansiāli atbalstījušas trīs mūsu RIO Olimpiādes kvalifikācijas kandidātus. LOK sadarbības projekta ietvaros ar Volksvagen firmu VW, LAF lietošanā uz laiku ir nodevusi VW mikroautobusu , kas sportistiem devusi neatsveramas iespējas doties uz treniņu nometnēm un uz sacensībām Eiropā;
Sadarbība ar Latvijas pašvaldībām ir attīstījusies un turpinās sekmīgi. Atbilstoši pašvaldību finansēšanas noteikumiem un iespējām, tās finansiāli atbalsta savā pašvaldībā deklarētos airētājus;
Izveidota sadarbība ar Latvijas Paralimpisko komiteju.
LAF 2013.gadā iestājās Latvijas Paralimpiskajā komitejā (LPK) un līdz ar to ieguva ļoti spēcīgu atbalstu paralimpiskās airēšanas attīstībai, ko pagaidām veiksmīgi apgūst tikai Daugavpils paralimpieši. Veiksmīgā LAF sadarbība ar FISA , ar LPK, ar Daugavpils treneri Alekseju Lavrenovu, kuru arī ievērojami atbalsta Daugavpils pašvaldība, paralimpiešu divniekam Žannai Cvečkovskai un Eduardam Pupelim, SOK -FISA piedāvājuma rezultātā radās iespēja startēt Rio Paralimpiskajās spēlēs, kurās mūsu divnieks ieņēma 11 vietu.
SECINĀJUMI:
Protams, ne viss ir izdevies, jo, diemžēl, LAF aktīvi darbojas relatīvi neliels cilvēku potenciāls un maz ir cilvēku, kuri vēlētos palīdzēt federācijas ikdienas darbā. Ņemot vērā LAF darbību, kas īpaši 2015. un 2016. gada laikā bija maksimāli virzīta uz augstiem sasniegumiem, ko noteica RIO olimpiskās spēles un līdzekļi galvenokārt tika novirzīti labāko trīs sportistu sagatavošanas procesam, LAF nav izdevies izveidot biroju.
Daudz lielāku atbalstu un palīdzību vēlētos arī no mūsu enerģiskajiem un medaļām bagātajiem Master klases airētājiem, veicinot jauno airētāju piesaisti un jaunu klubu izveidošanu savās pašvaldībās.
LAF vadība mēģinot paplašināt airētāju skaitu Latvijā,vairākas reizes griezusies Rīgas Domē pie augsta ranga vadītājiem ar lūgumu izdalīt vismaz vienu vai divas treneru kvotas sporta skolā Rīdzene, bet saņēmuši atteikumu, pamatojot to ar nepietiekamo Rīgas pilsētas budžetu. Iespējams, ka atsaucoties uz LAF vadības vairākkārtēju lūgumu, Jelgavas pilsēta ir piešķīrusi vienu trenera vietu Jelgavas sporta skolā, kurā no šī gada oktobra darbu uzsāk Raivis Svārups, veiksmīgs Pasaules Māsteru godalgoto vietu ieguvējs, kurš ir saņēmis C kategorijas trenera sertifikātu un uzsācis mācības Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijā.
Latvijas akadēmiskās airēšanas jaunatnes potenciāls ir relatīvi mazs. Kā viens no iemesliem, neskatoties uz to, ka Latvija ir bagāta ar upēm un ezeriem, noteikti jāmin īstu airēšanas sporta klubu (kaut vai viena!) trūkums. Pagaidām daži ir tikai teorētiski. Airēšanas klubu Majori un Daugava pastāvīga darbošanās ir problemātiska, jo šie klubi, vismaz tagad, eksistē uz MSĢ un SASS resursu izmanošanas iespējām. Jāsecina, ka šādu situāciju nosaka arī mūsu valsts ekonomiskais stāvoklis, LAF un municipalitāšu budžeta problēmas, firmu un turīgu cilvēku- airētāju, mūsu sporta veida atbalstītāju, kā arī jaunu treneru trūkums.
Jāsecina arī, ka pašreiz mūsu sporta veids ir pilnībā uzturēts un finansēts no valsts un municipalitāšu budžeta un tagad , kā visiem zināms, bērnu-jaunatnes iesaistīšanā airēšanā to praktizē trīs sporta skolas Jelgavā, Daugavpilī un specializētajā airēšanas skolā Jūrmalā SASS ar saviem noteiktiem MK un IZM regulējumiem, kā arī augstākās meistarības skola Murjāņu sporta ģimnāzija (MSĢ). Jāatzīst, ka SASS mēģinājums iesaistīt airēšanā 7-9 gadīgos bijusi kļūda, jo jāņem vērā pasaules airēšanas speciālistu atzinums, jau aksioma, ka tiem klubiem vai skolām, kuri vēlas uzsākt airēšanu šādā vecumā, ir jānodrošina mazais airētājgribētājs ar attiecīgu laivu un jau no pirmās nodarbības jādod mazajam arī airis rokās. Šī iemesla dēļ pasaulē rodas arvien vairāk firmu-ražotāju, kas piedāvā īpašas un drošas laivas mazajiem sportistiem, ražotājfirmām sevi reklamējot arī šī gada Pasaules U23 čempionātā.
Sporta paradokss slēpjas tajā patiesībā, ka tikai un vienīgi augsti sasniegumi, tātad medaļas aizrauj līdzi un piesaista jaunus dalībniekus, iesaista vecākus un sponsorus. Visa Latvijas airēšanas saime, liekas, nav novērtējusi, ka mums jau no 1976. gada ir dota unikāla un vienīgā iespēja augstu rezultātu sasniegšanai - Murjāņu sporta ģimnāzija.
Kamēr mēs visi paši, tie, kas esam saistīti ar airēšanu: veterāni, treneri un sportisti, necienīgi runāsim par Murjāņiem, tā vietā, lai izceltu veiksmes stāstus vai piedāvātu palīdzību, MSĢ nākotne ir bez nākotnes un apdraudēta. Murjāņi daudz iegūs, ja sporta skolu treneri uzskatīs par pienākumu katru gadu nosūtīt uz Murjāņiem vismaz pāris talantīgāko audzēkņu, kur tiem parādīsies iespējas augstu rezultātu sasniegšanai. Ilgus gadus piekoptā atlases sistēma, piesaistot jauniešus no visas Latvijas skolām, varētu sastādīt tikai pusi no jaunuzņemtajiem MSĢ audzēkņiem. Kas tagad liekas utopija, drīz var izrādīties īstenība. Organizatoriski šādi jautājumi ir risināmi.
Taisnība, ka jaunieši vēlas iegūt labu izglītību, bet tie jaunieši, kuri paši uzstāda sev lielus mērķus, atradīs iespējas parādīt arī labas sekmes mācībās paralēli sportojot, jo MSĢ ir vienīgā Latvijā, kas sniedz šādas iespējas, tādēļ treneriem ir jāatbalsta tos , kas alkst sasniegt augstus rezultātus un labi mācīties. Un tādi jaunieši ir. Sporta skolas nevar to, ko var MSĢ!
Mūsu visu uzdevums ir censties celt Murjāņu prestīžu, kā arī pašiem Murjāniešiem savā skolā rīkot atklātās dienas un populārās ēnu dienas, runāt par Murjāņu airēšanas misiju interneta portālā, aicināt bijušos skolniekus dažādu medaļu guvējus uz sarunām un tikšanos skolā.
Pašreiz MSĢ un tās filiālē SASS, Jelgavas un Daugavpils sporta skolās treneri strādā atsevišķi, katrs atsevišķi mēģina gatavot augstas klases airētājus, gan tikai junioru un U23 kategorijās. Šī metode, kad tieši pēdējos gados pasaulē gan junioriem, gan U23 strauji uzlabojušies rezultāti, nav sevi attaisnojusi. Smagākā problēma, kas pastāv līdz šodienai no 2000. gada, pareizāk no 1996. gada, ir Olimpiskās kvalifikācijas noteikumu pārvarēšana. Jāmeklē iespējas un tādas noteikti ir.
Balstoties uz iepriekšminētajiem secinājumiem izceļami
GALVENIE MĒRĶI,
kādi jāuzstāda, lai airēšana sasaniegtu Olimpiskā sporta veida misiju.
I. Ir kardināli jāmaina MSĢ darbības saturs:
1. Jāizvērtē MSĢ treneru sastāvs;
2. Jāpārskata MSĢ uzņemšanas noteikumi;
3. Jāpalielina ikgadu uzņemamo audzēkņu skaits no sporta skolām;
4. Jāizstrādā treniņu programmas, izmantojot FISA pieredzi par Eiropas airēšanas internātskolām;
II. Jāizveido pie MSĢ augstas klases sportistu vai Olimpiskais Sagatavošanas centrs , kurš nodrošinātu iespēju trenēties talantīgākajiem airētājiem, kuri pabeiguši mācības MSĢ vai no airēšanas sporta skolām.
Par pamatu jāņem 2015.gada 16.novembra MK rīkojumu Nr.721 par Augstas klases sportistu sagatavošanas centru sistēmas izveidi , kur tiek minēts, ka:
Vienlaikus nodrošināma MSĢ darbības nepārtrauktība un, pēc pirmā posma rezultātu izvērtēšanas, veicama MSĢ integrācija ieviestajā sistēmā, saglabājot MSĢ kā vienīgo valsts dibināto un finansēto valsts sporta izglītības iestādi. Lai nodrošinātu lietderīgu rīcību ar valsts budžeta programmā 09.00.00 Sports paredzētajiem līdzekļiem, IZM sadarbībā ar sporta nozares sociālajiem partneriem noteiks MSĢ perspektīvā attīstāmos sporta veidus un sagatavos plānu par nepieciešamo turpmāko rīcību.
Šis ir arī LAF un MSĢ vadības būtisks uzdevums, sadarbībā ar IZM Sporta departamentu, LOK un LOV un iepriekš plaši diskutējams un apspriežams treneru un sporta skolu vadību starpā.
Nobeigumā vēlamies sirsnīgi pateikties visiem tiem cilvēkiem un akadēmiskās airēšanas mīļotājiem, kuru atbalstu un laipnību esam saņēmuši, un kuri ir novērtējuši mūsu centienus padarīt labāku mūsu skaisto sporta veidu.
Novēlam jaunajai LAF vadībai veiksmi.
Arnolds Laksa
Daina Šveica
Marita Šteinberga
Atpakaļ