Pasaules čempionāts Francijā jau iegājis FISA vēsturē.
Apskatīt komentārus (0)
08.09.2015
6. septembrī ar iespaidīgu vīriešu astotnieku braucienu gleznainajā Ogebeletas (Aiguebelette) ezerā Francijā, beidzās uzvarām un zaudējumiem piepildītais astoņu dienu ilgais 2015. gada Pasaules čempionāts akadēmiskajā airēšanā.
Medaļas izcīnīja 23 valstu airētāji, bet šogad kopvērtējumā visvairāk visa kaluma medaļu ieguva 6 valstis, un 15, no tām 5 zelta, 9- sudraba un 1 bronzas ieguva Anglijas airētāji, otrajā vietā atstājot pagājuša gada kopvērtējuma uzvarētāju Jaunzēlandi ar 9 medaļām, no kurām 5-zelta, 3- sudraba un 1- bronzas. Tālāk seko airēšanas lielvalstis Vācija, Austrālija, Amerika un Francija.
Ar prieku jāatzīmē, ka 12. un 13. vietu dala Dānija un mūsu kaimiņi lietuvieši ar 1 sudraba un 1 bronzas medaļu, bet 21. 23. vietu ar 1 bronzas medaļu sadala otri mūsu kaimiņi igauņi ar ukraiņiem un dienvidāfrikāņiem.
Pasaules valstu airētāji šajā pirmsolimpiskā gada čempionātā A/B, tāpat arī C/D finālu braucienos demonstrēja ļoti augstu tehnisko izpildījumu un izcilu fizisko sagatavotību. Īpaši sīvas cīņas bija B finālos, jo atkarībā no laivu klases, pirmās 9 vai 11 v ietas kvalificējās nākošā gada olimpiskajām spēlēm Rio-de-Žaneiro.
Skaistākās mūsu sporta veida laivas, astotnieka, kā arī pārējo laivu disciplīnu cīņas ne tikai par katru metru, bet arī katru centimetru, sniedza lielu pārdzīvojumu skatītājiem ne tikai Ogebeletā, bet arī Eiropas sporta TV kanāla Eurosport līdzjutējiem.
Atzīmējot galvenos favorītus, jāizceļ Amerikas sieviešu astotnieks, kurš nepazīst zaudējumus jau 10 gadu garumā. Jāatceras, ka šī laivu klase ir populāra un tā tiek praktizēta lielākajā daļā Amerikas universitāšu. Tagad ne tikai sporta spēļu pārstāvjiem, bet arī Latvijas airētājiem, kuri uzrādījuši labus rezultātus ir iespēja nokļūt Amerikas universitātēs. Kā vienu no piemēriem jāmin Madaru Strautmani, kuru tieši airēšanā sasniegtie labie rezultāti noveda Dienvidkalifornijas universitātē, kur viņa airē šīs universitātes asotniekā un šogad piedalījās arī Pasaules Universiādē Dienvidkorejā,vieniniekā izcīnot godājamo 7. vietu.
Vīriešu astotniekā līdz pēdējam metram, neatdodot uzvaru un saglabājot nelielu pārsvaru - 18 simtdaļas, uzvarēja Anglijas komanda, atstājot aiz sevis Vācijas astotnieku. Par 3 vietu izmisīgi cīnījās pagājušā gada pasaules čempioni Jaunzēlandes un Holandes komandas, tomēr Holandes komanda par 13 simdaļas sekundēm bija priekša Jaunzēlandiešiem.
Sieviešu vieninieku klasē pārliecinoši uzvarēja 2013. gada pasaules čempione austrāliete Kimberli Krova. Lietuviete Saltīte Lina B finālā ieņēma 2. vietu Arī otra Lietuvas airētāja, Petrikaite Sonata vieglā svara vieniniece, B finālā bija pirmā, un abas ieguva ceļa zīmi uz RIO.
Vīriešu vieniniekos sīvā cīņā finišā pēdējos metros uzvarēja čehs Ondrejs Sineks, atstājot aiz sevis olimpisko čempionu, jaunzēlandieti Drisdālu un goda pilnā trešajā vietā, tikai 3 sekundes zaudējot uzvarētājam, ierindojās lietuvietis Mindaugas Griškonis, kurš jau no pirmā smēliena, ļoti mērķtiecīgi iesaistījās cīņā par kādu no medaļām. Apsveicami!
Pāru divniekā vīriešim pasaules favorīti un labākā laika īpašnieki šajā laivu klasē, brāļi no Horvātijas Martins un Valents Sinkoviči kļuva par pasaules čempioniem, bet visā distances garumā ļoti labā tehniskā sniegumā līdz pašai finiša līnijai brāļiem horvātiem blakus turējās lietuviešu divnieks Mascinskas Rolandas un Ritter Saulius , kuri tikai par 2 sekundēm atpalika no uzvarētājiem, trešajā vietā atstājot jaunzēlandiešus. Sveicam!
Vīriešu pāru četriniekā sākot no Eiropas čempionāta neveiksmēm Poznaņā, pakāpeniski uzlabojot kā tehniku, tā arī rezultātus bronzas medaļu izcīnīja Igaunijas airētāji, tikai par 3 sekundām zaudējot uzvarētājiem - vāciešim un 2 sekundes sudraba medaļas ieguvējiem - austrāliešim. Sestā vieta šajā laivu klasē ir liels sasniegums lietuviešu pāru četriniekam, kuri šajā A fināla arī palika godpilnā sestajā vietā.
Sieviešu pāru divniekā cīņa par medaļām bija ļoti blīva. Šajā laivu klasē līdz A finālam tika arī pieredzējusās lietuvietes Vistartaite Donata un Valciukaite Milda. Fināla braucienu jau no paša starta vadīja jaunzēlandietes, kurām sīvu pretestību distances garumā parādīja Griekijas, Vācijas, Polijas, Lietuvas un Anglijas divnieki. Par pasaules čempionēm kļuva jaunzēlandietes, sudrabs grieķietēm un bronza vācietām. Lietuvas divnieks palika 5. vietā, tikai 3,5 sekundes zaudējos uzvarētājām.
Tātad, mūsu kaimiņi lietuviešiem šis Pasaules čempionāts ir bijis ļoti veiksmīgs, jo visas laivu klases, kas piedalījās ir ieguvušas tiesības startēt RIO olimpiskajās spēlēs un arī izcīnītas 2 medaļas, izvirzot Lietuvu kā līdztiesīgu spēlētāju pasaules akadēmiskās airēšanas sasniegumu rangā. Arī Igaunijas cerība, pāru četrinieks, startēs RIO, bet pāru divnieks cīnīsies par vietu RIO nākamā gada kvalifikācijas regatē.
Mūsu airētāju sniegums, Elzai Gulbei vieniniekā 20 vieta (D fināls) un vīriešu pāru divniekam Dairim Adamaitim, Gintam Zundem - 22 vieta (D fināls) nav uzskatāma kā zaudējums, drīzāk kā neveiksmīgs. Elzas starti sezonas garumā ir parādījuši, ka viņa ir atkopusies gan fiziski, gan morāli no pavasara ilgstošās slimības un var turpināt uzlabot savu sniegumu. Vīriešu divnieks, kurš kopā fizisko sagatavotību veica ziemā, bet faktiski kā komanda izveidota tikai šajā airēšanas sezonā, vēl ir īstas tehniskās saskaņas meklējumos. Šo airētāju trenerim Pēterim Neijam priekšā ļoti atbildīgs uzdevums: rūpīga rezultātu zinātniska analīze, piesaistot speciālistus,jāmeklē jauna pieeja visam sagatavošanās procesam jaunai sezonai jau sākot no šī gada rudens, un nopietni jāgatavojas nākošā gada pēdējai kvalifikācijas regatei Lucernā.
Atpakaļ